تبلیغات
دهه فجر - دهم بهمن ماه 1357
X تبلیغات


محصولات پرفروش سال


دهه فجر بر همگان میهنمان مبارک باد

دهم بهمن ماه 1357:  
  • تاریخ برگشت امام خمینی مشخص شد.
  • حمله به سرلشگر ژاندارمری (لطیفی) و دستگیری ایشان توسط نیروهای انقلاب.
  • دستگیری وسیع همافران نیروی هوائی توسط عمال رژیم شاه.
  • 2میلیون شهرستانی برای استقبال از امام خمینی در تهران بست نشستند.
  • اعتصاب گسترده ی کارکنان وزارت امور خارجه در حمایت از حضرت امام(ره)
  • حمله چماق به دستهای شاه به بیمارستانها.
  • شورش گسترده در زندان قزل حصار.
  • خروج بستگان کارکنان دولت آمریکایی از ایران توسط دویست هواپیمای آمریکایی.

 30 سال پیش درچنین روزی - 10بهمن ماه سال1357هجری شمسی: تحصن روحانیان درمسجد دانشگاه تهران به اوج خود رسید و بیش از2000تن ازآنان دراین مکان متحصن شدند. کمیته استقبال ازحضرت امام خمینی اعلام کرد: “ نظربه اینکه دولت ایران با فرود یک فروند هواپیمای ارفرانس موافقت کرده است. حضرت امام ساعت9صبح روزپنجشنبه 12بهمن وارد تهرا خواهند شد.” این کمیته ازمردم خواست که درمسیرحرکت حضرت امام ازمیدان آزادی تا میدان انقلاب برای استقبال ازایشان اجتماع کنند. همچنین صبح این روزفرودگاه مهرآباد و دیگرفرودگاههای کشور بازشد و اعلام گردید که ازسپیده دم تا غروب آفتاب فرودگاهها بازند ولی درساعات شب تعطیل می‎شوند.

به دنبال تحصن بسیاری از روحانیون برجسته تهرانی در مسجد دانشگاه تهران که در اعتراض به اقدامات بختیار برای جلوگیری از بازگشت امام خمینی و از روز هشتم بهمن ماه آغاز شد از امروز روحانیون مشهد نیز دست به تحصن زدند. صحن امام خمینی آستان قدس محل این تحصن بود. در پی این اقدام گروههای مختلف همبستگی خود را با تحصن و اعتراض روحانیون مشهد اعلام کردند. از جمله جامعه دانشگاهیان، جامعه پزشکان، جامعه فرهنگیان، قضات دادگستری، وکلا، کارگران کارخانه‌ها، بانکهای پارس، سپه و اصناف پشتیبانی خود را از روحانیون متحصن اعلام کردند. دانشگاهیان مشهد از باشگاه دانشگاه تا محل تحصن راهپیمایی کردند و در مسیر خود به نظامیان گل دادند.
این در حالی است که امروز نیز سراسر کشور شاهد برگزاری تظاهرات اعتراض‌آمیز مردم علیه دولت غیرقانونی بختیار و اقداماتش علیه بازگشت امام خمینی بود. تعداد متحصنین روحانی در دانشگاه تهران نیز امروز از مرز دو هزار نفر گذشت.
صبح امروز دولت غیرقانونی بختیار بازگشایی فرودگاه مهرآباد را اعلام کرد. بر اساس این اعلام، باز بودن فرودگاه از سپیده‌دم تا غروب آفتاب ادامه دارد ولی در ساعت شب فرودگاه تعطیل می‌شود.
حجت‌الاسلام دکتر محمد مفتح عضو کمیته مرکزی استقبال از امام خمینی امروز اعلام کرد امام روز 12 بهمن وارد ایران می‌شوند. وی افزود بر اساس توافقی که با شرکت ایرفرانس صورت گرفته، هواپیمایی حامل امام ساعت 9 صبح به وقت تهران در فرودگاه مهرآباد به زمین می‌نشیند. اعلام این خبر به روند حرکت مردم شهرهای مختلف ایران به سوی تهران، موج تازه‌ای بخشید. سفارت آمریکا امروز دستور تخلیه همه خانواده‌های وابسته به مقامات سفارتخانه را صادر کرد. تاکنون دوسوم آمریکاییها طی ماههای اخیر به دلیل انقلاب اسلامی و خشم مردم ایران نسبت به عملکرد دولت آمریکا، ایران را به سوی کشور خود ترک کرده‌اند.
به نقل از:
انقلاب اسلامی به روایت اسناد ساواک
مرکز بررسی اسناد تاریخی


دهم بهمن ماه 1357

تاریخ : پنجشنبه 13 بهمن 1390 | نویسنده : حامد کوهستانی | نظرات ()

بنردونی - لینک باکس

کد مورد نظر خود را اینجا بگذارید